Verstappen nyert, a Red Bull pedig rekordot döntött a Magyar Nagydíjon

A címvédő és kétszeres világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője nyerte vasárnap a 38. Forma-1-es Magyar Nagydíjat a Hungaroringen. A 25 éves pilótának ez volt az idei kilencedik, és pályafutása során pedig a 44. futamgyőzelme. Csapata a Red Bull, pedig sorozatban a 12. elsőségét ünnepelhette, ezzel megdöntötte a McLaren 1988-ban felállított 11 sikerből álló rekordját.

Verstappen remek rajtjának köszönhetően már az első kanyarban átvegye a vezetést, és innentől kezdve egyenes út vezetett a győzelemig. A holland pilóta magabiztosan és fegyelmezetten vezette a futamot, kihasználva a Red Bull autójának gyorsaságát és az alkalmazott taktikájukat. Verstappen előnye a szezon felénél így 110 pontra nőtt összetettben.

A mögötte száguldó mezőny is kemény küzdelmet folytatott. A McLaren brit versenyzője, Lando Norris a második helyen végzett, míg a Red Bull másik versenyzője, a mexikói Sergio Pérez a harmadik helyen ért célba. A pole pozícióból rajtoló Lewis Hamilton (Mercedes) pedig a negyedik helyen zárta a futamot. Az elhibázott rajtot követően Verstappenen kívül a McLaren mindkét versenyzője megelőzte.

A verseny számos izgalmas pillanatot és váratlan fordulatot tartogatott. Az Alpine csapatának azonban rövidre sikerült az idei Magyar Nagydíj, mivel a kínai versenyző, Csou Kuan-jü az első kanyarnál hibázott, aminek következtében több autóval is ütközött. A balesetet Esteban Ocon (Alpine) sem úszta meg, ráadásul sikerült oldalról eltalálnia a csapattársát Pierre Gaslytis, így mindketten kénytelenek voltak a boxba térni és feladni a futamot.

A 15. körre érve, állandósulni kezdtek a különbségek az élmezőnyben haladó pilóták között. Max Verstappennek sikerült egy jelentős, mintegy hét másodperc körüli előnyt kialakítania a többiekkel szemben. A harmadik helyen haladó Lando Norris nagyjából 2-2,5 másodperc lemaradással száguldott az előtte haladó Oscar Piastri mödött.

A verseny dinamikája azonban nem állt meg, és az első kerékcserék is izgalmas pillanatokat hoztak. A 17. körben a Mercedes brit pilótája, Lewis Hamilton a negyedik helyről hajtott a boxba, hogy új abroncsokat szerezzen. Egy körrel később Norris és Piastri is hasonlóképpen cselekedett, de az ausztrál versenyző visszatérve a pályára csak Norris mögött tudott helyet foglalni.

Max Verstappen a 23. körben hajtott a boxba, és a Red Bull csapata remekül végrehajtotta a kerékcserét, így a holland pilóta problémamentesen visszakerült az első helyre, továbbra is irányítva a versenyt.

A 30. körben Verstappen előnye 6,7 másodperc volt Norris előtt, akit Oscar Piastri a dobogó harmadik fokáról tisztes távolságból, mintegy 3,5 másodperccel lemaradva követett. Hamilton közben a csapatrádión érdeklődött arról, hogy melyik részen veszít időt a pályán, mivel soknak találta hátrányát a McLarenekhez képest. Az Alpha Tauri csapatában versenyző Pérez, aki egy eltérő gumistratégiát választott, gyors előrelépésre volt képes, és a 30. körre már az ötödik helyre került fel, ráadásul ő volt az, aki a leggyorsabb kört is futotta.

A verseny feléhez közeledve Verstappen előnye tovább nőtt, már meghaladta a 10 másodpercet Norris előtt, aki a második helyet tartotta. Piastri még mindig a dobogó harmadik fokán állt, de Hamiltonhoz viszont egyre közelebb került Pérez. A 42. körben a mexikói versenyző megtámadta a brit pilótát, de a hétszeres világbajnok sikeresen védekezett a támadása ellen. A kör végén Piastri a harmadik, míg Pérez az ötödik pozícióból a boxba hajtott, hogy ismét kerékcserét végeztessenek, ami miatt átmenetileg mindketten hátrébb csúsztak a sorrendben.

A 45. körben Norris McLarenjén ismét kereket cseréltek, két körrel később pedig Pérez a negyedik helyre jött fel, miután sikeres előzést hajtott végre az erősen védekező Piastri ellen. A futam vége előtt húsz körrel Hamilton ismét a boxban járt, és friss abroncsokat kapott a Mercedesére. Ugyanakkor Verstappen előnye tovább növekedett, 35 másodpercre duzzadt a második helyezett Norris előtt, ami szinte biztosította a holland pilóta győzelmét. Verstappen problémamentesen lezárta a második kerékcseréjét és visszatért az élre.

A leintés előtt 15 körrel Verstappen, Norris, Pérez, Piastri, Hamilton volt az első öt sorrendje, de a britek sztárja sikeresen feljött negyedik helyre. Az utolsó körökben Hamiltonnak még majdnem sikerült Pérezt is megtámadnia, azonban ez végül nem jött össze neki. A címvédő Verstappennek a mogyoródi volt F1-es pályafutása 175. futama.

A verseny jövő hétvégén, Belgiumban folytatódik.

Galéria:

Kövessen minket Facebookon is

Indexkép: Mogyoród, 2023. július 23. A győztes Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője a Forma-1-es Magyar Nagydíj eredményhirdetésén a mogyoródi Hungaroringen 2023. július 23-án. MTI/Czeglédi Zsolt